Magas vérnyomás - hipertónia

Fokú hipertónia

  1. Bene Orsolya, kardiológus A kezelés és a kivizsgálás szempontjából is fontos, hogy felderítsük a magasvérnyomás-betegség okát.
  2. Keresés Magas vérnyomás - hipertónia A magasvérnyomás hipertónia a legelterjedtebb szív-érrendszeri betegség.

Magas vérnyomás I. Ezért is hívják csendes gyilkosnak.

Ezek közül a leggyakoribbak: Életkor. A magas vérnyomás kialakulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Körülbelül 64 éves korig a hipertónia gyakrabban jelentkezik férfiaknál, efölött az életkor fölött azonban nőknél gyakoribb a vérnyomásnövekedés. Családi kórtörténet.

Kezeletlenül ugyanis előbb utóbb különböző szervi károsodásokat okozhat és akár halálos is lehet. A vérnyomásról A szívünk azért dolgozik, hogy oxigénben gazdag vért juttasson el a verőereinken artériáinkon át a szervezetünk többi részébe.

Hívjon bennünket bizalommal!

Miközben a vér halad az ereinkben, nyomást gyakorol azok falára, ez maga a vérnyomás. A vérnyomás értékeket higanymilliméterben Hgmm határozzák meg.

fokú hipertónia

Az első, a szisztolés, a szívizom összehúzódásakor mért érték. A második, a diasztolés, ami a szívizom elernyedésekor mért értéket mutatja.

Ezen kívül több sáv és több elnevezés létezik, de az közös bennük, hogy mindkét paraméter szisztolés, diasztolés esetén, ha az egyik érték magasabb, akkor azt értékeljük.

Minél magasabbak ezek az adatok, annál nagyobb megterhelésnek van kitéve a szívünk. Fontos megjegyezni, hogy egy mérés eredményéből még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.

fokú hipertónia

Azonban ha többször egymás után magas értékeket mérünk, azonnali életmódváltással és kardiológus szakorvosi segítséggel kell a megfelelő vérnyomás beállítására törekednünk! Mikor beszélhetünk ideális értékekről és mikor kezdjünk aggódni? Ezt már figyelmeztető jelnek kell tekinteni.

fokú hipertónia

Erre hívja fel a figyelmet az amerikai ajánlás is. A hipertóniát három csoportba sorolhatjuk: Első fokozatú, azaz enyhe hipertóniáról beszélünk, amennyiben a szisztolés érték rendszeresen Hgmm közötti, a diasztolés érték pedig Hgmm között ingadozik. Második fokozatú, azaz mérsékelt vagy középsúlyos hipertóniáról beszélünk, ha a szívizom összehúzódásakor mért érték Hgmm-es sávban, az elernyedésekor mért érték pedig Hgmm között mozog.

fokú hipertónia

A harmadik fokozatú, súlyos hipertónia esetében a szisztolés érték Hgmm feletti, a diasztolés pedig meghaladja a Hgmm-t. Mindhárom állapot azonnali életmódváltozást és orvosi felügyeletet igényel.

fokú hipertónia

Az első esetében elképzelhető, hogy ennyi elég is a fokú hipertónia. A fokú hipertónia esetében gyógyszeres kezelésre is szükség van.

A terápia célja a vérnyomáscsökkentés mellett a célszerv károsodások és a társbetegségek gyógyítása is. A magas vérnyomástól szenvedő beteg teljes állapotának felmérése után határozzák meg, hogy milyen kockázati csoportba tartozik és ennek megfelelően milyen kezelésre azonnali antihypertensív gyógyszeres terápia, további monitorozás, életmódbeli változtatások, egyéb rizikófaktorok [75] kiiktatása van szüksége.

A súlyos fokú hipertónia pedig azonnali orvosi beavatkozást igényel. Sajnálatos módon, a ma már a gyermekeket is érintő betegség kialakulásának kockázata a kor előrehaladtával emelkedik.

Sokan vannak azok is, akik ugyan tudnak arról, hogy magas a vérnyomásuk, de nem ismerik a kockázatokat, ezért nem is veszik komolyan és nem kezeltetik magukat. A rendszeres orvosi kontroll és vérnyomás ellenőrzés súlyos betegségektől óvhatja meg és akár az életét is megmentheti! A tökéletesen felszerelt Budai Corvin Rendelőben magasan képzett, szakmailag felkészült szakorvosaink várják.

Belgyógyászati és kardiológiai szakrendeléseinkennyugodt környezetben, sorban állás és várakozás nélkül, előre egyeztetett időpontban fogadjuk Önt.

fokú hipertónia

A következő cikkünkben bővebben kifejtjük, hogy mi okozhatja a magas vérnyomást, milyen veszélyeket rejt a magában és mit tehetünk a kialakulása, illetve a már kialakult állapot tovább romlása ellen.